Hogyan lehet felkészülni a téli utak kihívásaira?

  • casco
  • casco biztosítás
  • gépjármű
  • tél
  • jég

A szürke, hideg téli időjárás nem csak a hangulatra nyomja rá a bélyegét, hanem az autósok számára is plusz kihívásokat tartogat az úton. Ilyenkor többféle csapadékra is fel kell készülnie annak, aki autóba ül: az eső mellett ónos eső, havazás vagy a havazás utáni latyak, jég és köd is veszélyesebbé teheti az utakat. A zord időben ráadásul a látási viszonyok romlásával is számolni kell, csökken a látótávolság, nehezebben kivehetőek az útburkolati jelek és a táblák, de télen egyébként is hamarabb sötétedik – a munkaidő után a legtöbben már sötétben vezetnek haza.

Cikkünkben összeszedtük, milyen felszerelésekkel kell felkészíteni az autót a téli időre, és hogyan lehet biztonságosabban vezetni rosszabb időjárási körülmények között is.

Az autó téliesítése

A legelső, ami az autó téli felszerelései közül mindenkinek eszébe jut, a téli gumi, és valóban javasolt is lecserélni rá a nyárit (vagy négyévszakosat használni), hiszen a hideg időben, csúszós úton jóval rövidebb fékutat biztosít, ezáltal biztonságosabb vele a vezetés. Ráadásul a casco biztosítást is érintheti a megfelelő gumi megléte: ha az autón nem az útviszonyoknak, illetve a járműforgalmi előírásoknak megfelelő gumi volt, egy télen jeges, latyakos úton történt balesetnél a biztosító mentesülhet a kár megtérítése alól. A hóban való vezetést segíti a hólánc is, amiről egy korábbi cikkünkben már bővebben írtunk. Különösen téli hegyvidéki utazáshoz, síeléshez fontos, hogy legyen ilyen a kocsiban.

De nem csak a kerekekre szabad gondolni az autó téliesítése során, hiszen a hó és a fagy egyéb problémákat is okozhat. A hűtőfolyadék és a szélvédőmosó is könnyen megfagyhat, ezeket ajánlott fagyállóra cserélni hideg időben. Természetesen nem hiányozhat a kocsiból a jégkaparó (és egy kis seprű) sem a reggeli autótakarításhoz.

A téli szezon elején érdemes még néhány további dolgot ellenőrizni az autóban, megelőzve a későbbi bonyodalmakat. A legfontosabb talán az akkumulátor állapotának felmérése és ha kell, feltöltése vagy cseréje, hiszen senki sem szeret azzal szembesülni hétköznap reggel a munkába vagy az iskolába indulva, hogy az autó nem indul. Szintén nem árt ránézni az ablaktörlőre, mert ha el van használódva, már nem fog megbirkózni a téli kihívásokkal. Végül a fényszórókat is jó ötlet ellenőrizni, hiszen a borús, sötét, ködös időben különösen fontos, hogy az autó látszódjon és a vezetője is jól lásson.

Tippek a biztonságos vezetésért

Ha az autó téli felszerelése megvan, az már fél siker a balesetek elkerüléséhez, de még így is jóval körültekintőbb vezetést igényel a téli időjárás. Ha mindenképp fel kell kerekedni az autóval, érdemes ilyenkor hosszabb időt szánni az útra és indulás előtt tájékozódni az útviszonyokról. Az útvonaltervezés sem árthat: a főutak nagyobb eséllyel lesznek letakarítva, mint a kisebb forgalmú utak. Elindulás előtt a nulladik lépés pedig az autó megfelelő megtisztítása a hótól, a jégtől és a párától, mert ezek akadályozzák a kilátást, a kocsi tetején maradt hó pedig még balesetveszélyes is – emiatt akár rendőri büntetést is kaphat a hanyag sofőr.

Vezetés közben a két kulcsszó: a türelem és az óvatosság. A csúszós úton vigyázva, nagyobb követési távolságot tartva ajánlott haladni, hiszen jelentősen megnőhetnek a féktávok. A megcsúszások elkerüléséhez óvatosan kell kezelni a féket, jobb inkább a motorfékre támaszkodni – természetesen eleve kisebb sebesség mellett. Éles kanyaroknál pedig különösen fontos az óvatosság havas úton!

Amikor leparkolunk

Hiába lett minden téliesítve az autóban, lett feltöltve vagy lecserélve az akkumulátor: ha a kézifék behúzott állapotban befagyott a parkoló autóban, akkor az sehova sem fog menni. Hacsak nem feltétlenül muszáj használni a kéziféket, tanácsos inkább sebességbe rakva letenni a kocsit.

Arra is jó ötlet figyelni, hol parkol az autó: fa vagy tető alatt állva kellemetlen meglepetés lehet a magasból lezúduló hótömeg egy nagyobb havazás után.

Miért hasznos a casco télen is?

A casco biztosítás természetesen mindig jól jön, télen, a balesetveszélyesebb utakon pedig még megnyugtatóbb lehet a megléte: ha a csúszós úton kisodródva összetört az autó, esetleg a téli időjárás okozott elemi kárt benne, nagy kiadásoktól menthet meg a biztosítás. Casco sorozatunk legutóbbi részében a töréskárokkal bővebben is foglalkoztunk.

Kalkulátorunkban könnyedén összehasonlíthatja a biztosítók casco ajánlatait és egyszerűen meg is kötheti a biztosítását online, hogy nyugodtabban indulhasson el a téli utakon autójával.

2020 december 18.

Legfrissebbek

2024 augusztus 29.
assistance, casco, műszaki hiba

Az autó váratlan leállása stresszes helyzetet okozhat, de megfelelő felkészüléssel és tudással könnyedén kezelhetjük és megelőzhetjük az ilyen problémákat.

2023 november 09.
kötelező biztosítás, kgfb, gépjármű, gépjármű biztosítás

Ebben a cikkünkben azt vesszük sorra, mi történik akkor, ha valaki érvényes kötelező biztosítás nélkül okoz balesetet. Kap-e kártérítést a károsult? Mire számíthat a károkozó? Röviden összefoglaljuk a tudnivalókat.

2023 augusztus 23.
kötelező biztosítás, kgfb, casco, casco biztosítás

Különböző okokból időnként előfordulhat, hogy egy gépjárművet az üzembentartója bizonyos időre inkább kivonna a forgalomból, mert éppen nem használja azt. Ezzel kapcsolatban azonban máris felmerül egy sor ügyintézés és tudnivaló, amiknek egy része a jármű biztosításaival kapcsolatos.