Parkoló autóban keletkezett kár rendezése
- casco
- cserbenhagyás
- parkoló
Gyakorinak mondható, amikor a parkoló autójához visszatérve azzal szembesül az ember, hogy amíg ő ügyeket intézett, addig valaki meghúzta a kocsi oldalát. A parkolóházakban és szűk városi utcákban nem ritka eset, hogy manőverezéskor koccanás történik, de sajnos ilyenkor jellemző, hogy a károkozó nem várja meg, amíg a tulajdonos visszatér az autóhoz és elérhetőséget sem hagy. De akkor ki fogja kifizetni a javítást?
Kárrendezés cascora
Ahogy minden más közúti balesetnél, itt is a vétkes sofőrnek kell helyt állni, vagyis ha ezt nem teszi meg, akkor azzal szabálysértést követ el. A valóságban azonban gyakran nem derül fény a károkozó kilétére és a pórul járt tulajdonosnak önköltségen, vagy ha rendelkezik casco biztosítással, akkor annak terhére kell rendeznie a kárt.
Bár ilyenkor is célszerű rendőrségi feljelentést tenni ismeretlen tettes ellen, azonban bizonyítékok hiányában nagyon kevés az esély arra, hogy azonosítani tudják a szabálysértőt. A forgalmas helyeken, plázákban, köztereken hasznosak lehetnek a térfigyelő kamerák, valamint ilyen esetben javasolt szemtanúkat is keresni.
A casco szerződéseknél van meghatározott önrész is, ami azt is jelenti, hogy ha a kár nem éri el ennek értékét, akkor teljes egészében önköltségen kell megjavíttatni a gépjárművet.
Kárrendezés kötelezőre
Szerencsésebb esetben ismertek a károkozó adatai, így a baleseti bejelentő aláírása után megkezdődhet a vétkes sofőr kötelezőjére történő kárrendezés. Ebben az esetben a károkozónak 5, a károsultnak pedig 30 napja van bejelenti a kárt a biztosító felé.
Akkor sem kell aggódni, ha kiderül, hogy a hibás gépjárműn nem volt érvényes kötelező biztosítás, ugyanis ilyenkor a MABISZ garanciaalapjából kerül majd kifizetésre a kár.
Előfordulhat olyan eset is, hogy a külföldön történt a káreset, például a horvátországi nyaralás során tolattak neki az autónak, vagy Magyarországon egy külföldi állampolgár okozta a kárt. Az Európai Unión belül közvetlenül a károkozó autós külföldi biztosítójához vagy annak magyarországi levelezőpartneréhez fordulva lehet rendezni az ügyet. Amennyiben nem EU-s országban történt az eset, úgy csak a közvetlen kárrendezés lehetősége áll fenn, levelezőpartnert nem lehet bevonni.
Mit kell tenni, ha ön volt a vétkes sofőr?
A szabályos és etikus magatartás az, ha ilyenkor megvárja a tulajdonost vagy a szélvédőn hagyja a nevét és telefonszámát. Amennyiben ezt nem teszi meg, akkor szabálysértést követ el és a későbbiekben büntetés is kiszabható, ha a tulajdonos rendőrségi feljelentést tesz és sikerül azonosítaniuk önt.
A baleseti kárbejelentő lapot mindkét félnek ki kell töltenie, ami tartalmazza többek között a biztosítója nevét, biztosítási kötvényszámát és a baleset tárgyilagos körülményeit. Ezután 5 napon belül köteles saját biztosítójánál bejelenteni az okozott kárt.
A koccanásos baleseteknél a következő évi bonus-malus besorolás általában két kategóriát esik vissza. A bonus-malus rendszerről bővebben itt >> olvashat.
Casco biztosítás kalkulátorunkban egyszerűen megnézheti a biztosítók ajánlatait és akár pár kattintással meg is kötheti az ön által választott ajánlatot.
Legfrissebbek
Az autó váratlan leállása stresszes helyzetet okozhat, de megfelelő felkészüléssel és tudással könnyedén kezelhetjük és megelőzhetjük az ilyen problémákat.
Ebben a cikkünkben azt vesszük sorra, mi történik akkor, ha valaki érvényes kötelező biztosítás nélkül okoz balesetet. Kap-e kártérítést a károsult? Mire számíthat a károkozó? Röviden összefoglaljuk a tudnivalókat.
Különböző okokból időnként előfordulhat, hogy egy gépjárművet az üzembentartója bizonyos időre inkább kivonna a forgalomból, mert éppen nem használja azt. Ezzel kapcsolatban azonban máris felmerül egy sor ügyintézés és tudnivaló, amiknek egy része a jármű biztosításaival kapcsolatos.