Casco kárrendezés: mi is az a töréskár?
- casco
- gépjármű
- casco biztosítás
- törés casco
- kárrendezés
- töréskár
A casco biztosítás két fedezeti típusát (teljes körű vagy részleges) egy korábbi blogbejegyzésünkben már összehasonlítottuk, így a mostani cikkünkben még mélyebbre ásunk a témában. A részleges casco-k közül, először a törés casco-val fogunk alaposabban foglalkozni:
1. Mire nyújt fedezetet törés casco?
Lényegében a lopáson kívül minden olyan káreseménnyel szemben fedezetet nyújt, amely a gépjármű töréséhez vezet. Nézzük, mik lehetnek ezek a káresemények:
Önhibás balesetek
A casco-ra történő kárrendezések egyik leggyakoribb esete az önhibából történt közúti baleset. A balesetben vétlen fél kárát az okozó kötelező biztosítása fogja megtéríteni, a vétkes sofőr pedig saját casco biztosításán keresztül tudja fedezni a kárt. Amennyiben nem rendelkezik casco-val, úgy saját zsebből kell kifizetnie az olykor milliós összeget.
Másik gyakori eset, amikor valaki meghúzza az autót a garázs- vagy kertkapun, vagy éppen nekitolat a mögötte álló fának.
Ismeretlen személy által okozott sérülés
A parkolóházban vagy az utcán is előfordulhat, hogy valaki parkolás közben meghúzza a mellette álló autót. Sajnos sok esetben tapasztalható, hogy a vétkes sofőr ilyenkor mindenféle üzenet nélkül gyorsan eltűnik a helyszínről és casco hiányában a keletkezett kár az autó tulajdonosára marad.
Rongálás
Elég egy rosszakaró szomszéd vagy egy utcai huligán és máris ott a karc az autó oldalán. Általában ezekben az esetekben sem kerül elő a károkozó, így szintén a tulajdonosnak kell gondoskodni a kárrendezésről.
Vadkár
Bármennyire is próbálják a vadásztársaságok figyelmeztető táblákkal és kerítéssel elkerülni a baleseteket, az úton hirtelen átrohanó őzek és vaddisznók ellen nehéz védekezni. A legnagyobb körültekintés mellett is előfordulnak balesetek és egy nagyobb testű vadállat bizony komoly károkat tud okozni a gépjárműben.
2. Elemi kárból eredő töréskár
A nyári viharok kapcsán már írtunk erről részletesebben, de lényegében ebbe a kategóriába beletarozik minden olyan káresemény, amely a természetes környezettel összefüggésbe hozható:
- tűz
- villámcsapás
- robbanás
- földcsuszamlás
- kő-és földomlás
- természetes üreg vagy talajszint alatti építmény beomlás
- árvíz
- belvíz
- egyéb vízelöntés
- felhőszakadás
- szélvihar
- jégverés
- lezúduló hótömeg vagy hónyomás
Legtöbbször az erős szél miatt letört ágak azok, amik kárt okoznak az autóban. A betört szélvédő cseréjében vagy a megrongálódott tető javításában is segít a casco biztosítás.
Mire nem terjed ki a törés casco?
A törés casco nem fedezi a lopás- és részlopás károkat, a rabláskárokat, illetve az ezek kísérlete során keletkezett sérüléseket.
Mikor érdemes törés és mikor teljes körű casco-t kötni?
Véleményünk szerint a 10 évnél fiatalabb autók esetén mindenképp érdemes lehet teljes körű casco biztosítást kötni. Amennyiben nagyobb értékű gépjárműről van szó, úgy az autó korától függetlenül sem árt, ha van, hiszen egy kisebb koccanás is súlyos összegekbe kerülhet, a lopásról nem is beszélve.
A törés casco annak lehet jó választás, akinek idősebb az autója és az zárt garázsban áll, ezért kisebb eséllyel tudnak illetéktelenek hozzáférni, de az esetleges forgalmi balesetek fedezésére viszont szeretne biztosítást.
Kíváncsi, mennyiért köthet casco biztosítást? Kalkulátorunkban könnyedén összehasonlíthatja a biztosítók ajánlatait és ugyanilyen egyszerűen meg is kötheti casco biztosítását online.
Legfrissebbek
Az autó váratlan leállása stresszes helyzetet okozhat, de megfelelő felkészüléssel és tudással könnyedén kezelhetjük és megelőzhetjük az ilyen problémákat.
Ebben a cikkünkben azt vesszük sorra, mi történik akkor, ha valaki érvényes kötelező biztosítás nélkül okoz balesetet. Kap-e kártérítést a károsult? Mire számíthat a károkozó? Röviden összefoglaljuk a tudnivalókat.
Különböző okokból időnként előfordulhat, hogy egy gépjárművet az üzembentartója bizonyos időre inkább kivonna a forgalomból, mert éppen nem használja azt. Ezzel kapcsolatban azonban máris felmerül egy sor ügyintézés és tudnivaló, amiknek egy része a jármű biztosításaival kapcsolatos.